Pohádková historie

Hrad Loket a zámek Bečov

 

Nejnavštěvovanější památkou historického městečka je románský hrad Loket z počátku 13. století. V době lucemburské sloužil hrad jako dočasné sídlo členů královského rodu. Během třicetileté války byl hrad dobyt a vypleněn švédskými vojsky.

 

Dominantou městečka Bečov nad Teplou je jistě státní hrad a zámek Bečov. Původně gotický hrad z počátku 14. století byl během bojů třicetileté války těžce poškozen a následně opuštěn. Počátkem 18. století byl v blízkosti hradu za Questenberků vystavěn honosný barokní zámek.

LOKET NAD OHŘÍ

 

Na počátku 13. století byl na výrazné ostrožně, sevřené ohybem řeky Ohře, vystavěn královský hrad Loket, nazývaný „klíč ku Království českému“. Brzy poté vzniklo v prostoru předhradí městečko, poprvé připomínané v roce 1288. Kolem královského města bylo na počátku 15. století vybudováno městské opevnění a Loket se stal významným opěrným bodem Koruny české. V průběhu 19. století proslavila město především zdejší porcelánka, průmyslová výroba však byla situována v okolních městech. Obnovenou slávu přineslo městu až období počátků rozvoje turistiky, kdy si zdejší oblast s nádhernou přírodou a historickými památkami oblíbili četní výletníci a romantici.

 

Kudy kam

 

Historické město Loket se nachází asi 14 kilometrů od centra Karlových Varů. Výchozím bodem pro Váš pěší výlet bude karlovarská městská část Doubí, kam Vás zaveze od Tržnice autobus MHD č. 6. Odtud se vydáte po modré turistické trase. Příjemná procházka romantickým údolím řeky Ohře kolem Svatošských skal je dlouhá 9,5 kilometru a zabere Vám zhruba dvě a půl hodiny. Cestu údolím můžete rovněž zvolit pro jízdu na kole po cyklostezce, která je součástí páteřní cyklotrasy č. 204. Do Lokte zajíždí z Karlových Varů meziměstský autobus z Dolního nádraží a vlak z Horního nádraží s přestupem ve stanici Chodov. Osobním automobilem dojedete do Lokte po rychlostní silnici R6 ve směru na Cheb, na sjezdu v Loučkách odbočíte po okresní silnici 209 až do města.

BEČOV NAD TEPLOU

 

Původně gotický hrad z počátku 14. století byl během bojů třicetileté války těžce poškozen a následně opuštěn. Počátkem 18. století byl v blízkosti hradu za Questenberků vystavěn honosný barokní zámek. Hrad a zámek v Bečově nad Teplou je dnes zpřístupněn veřejnosti a nabízí několik prohlídkových okruhů. Areál doplňuje krásná italská terasovitá zahrada.

Největším lákadlem běčovského zámku je relikviář svatého Maura z počátku 13. století, jehož hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Unikátní románská památka evropského významu, pozlacená schránka vysázená drahokamy, ukrývající ostatky světců, byla nalezena v roce 1985 zakopaná v hradní kapli. Nález relikviáře je považován za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu. Náročná obnova této národní kulturní památky probíhala celých 11 let.

 

Kudy tam

 

Městečko Bečov nad Teplou se nachází asi 25 kilometrů od centra Karlových Varů. Pěší výlet je nejlépe začít v Doubí, odkud vystoupáte po zelené turistické trase přes Jelení vrch až do Horního Slavkova. Odtud se vydáte po žluté turistické trase až na okraj obce Krásno, kde odbočíte po okresní silnici přes Milešov až do Bečova. Celodenní výletkrásnou kopcovitou krajinou je dlouhý 21 kilometrů. Popsaná cesta je rovněž značenou cyklotrasou. Do obce zajíždí meziměstský autobus a vlak z Dolního nádraží. Do Bečova nad Teplou je samozřejmě možné dojet osobním automobilem po státní silnici I/20 ve směru na Plzeň.

zdroj: karlovyvary.cz a kvpoint.cz

Může vás také zajímat...
Kolonády

Nejznámější fotografie z Karlových Varů pocházejí právě ze samotného centra města. Představte své rodině krásy lázeňské architektury a třeba ochutnejte…

Kam vyrazit na golf?

V údolí řeky Teplé, jen 3 km od Luxury Wellness Resort Retro Riverside, leží zelený ráj. Ráj, který navrhla jedna…

Svatošské skály - Žulové skalní město

Žulové skalní město bylo vytvořeno řekou Ohří, která v oblasti mezi Loktem a Doubím prorvala karlovarský žulový masív hlubokým kaňonem. Na levém, nárazovém břehu…